Skip to content

27 Warren Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2021

Property Information

Block605
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
29%
Improvement Value:$157,900
71%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894+2.5%
2024$9,650+4.8%
2023$9,207+0.7%
2022$9,144+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 4907, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1900