Skip to content

128 Roselle Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1949

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block707
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description12F1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
48%
Improvement Value:$118,400
52%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,067+2.5%
2024$9,818+8.5%
2023$9,047+0.7%
2022$8,985+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6494, Page 2682NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6416, Page 2698Recorded6/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1949