Skip to content

124 Roselle Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1905

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block707
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
45%
Improvement Value:$160,300
55%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,931+2.5%
2024$12,613+4.8%
2023$12,033+0.7%
2022$11,952+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000

From: MC CARTHY, LORRAINE

To: LOLO, ANA LAURA & KRISTIAN A

Sq Ft1,898DeedBook 6394, Page 108Recorded12/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1905