Skip to content

624 Hemlock St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Oct 3, 2006

Property Information

Block715
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
33%
Improvement Value:$222,100
67%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,656+2.5%
2024$14,294+4.8%
2023$13,638+0.7%
2022$13,545+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$372,000

From: MILLER, SCOTT A & DENISE M LUTZ

To: MEDRANO, JOSHUA-JIMENEZ, KRIZIA

DeedBook 5610, Page 57Recorded10/10/2006

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 4574, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3665, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1930