Skip to content

126 Lincoln Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1927

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block802
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
40%
Improvement Value:$144,100
60%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,619+2.5%
2024$10,357+4.8%
2023$9,882+0.7%
2022$9,815+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 5935, Page 620Recorded12/28/2012

Property Built

Built

Year Built: 1927