Skip to content

517 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block802
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
37%
Improvement Value:$179,600
63%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,604+2.5%
2024$12,294+4.8%
2023$11,729+0.7%
2022$11,649+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 6420, Page 2756NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$135,000

From:

To:

DeedBook 5178, Page 187NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/27/2001

Property Built

Built

Year Built: 1924