Skip to content

511 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2015

Property Information

Block802
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
36%
Improvement Value:$184,300
64%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,812+2.5%
2024$12,496+4.8%
2023$11,922+0.7%
2022$11,841+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

DeedBook 5917, Page 617Recorded8/6/2012

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 4780, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 3617, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1952