Skip to content

416 Spruce St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1905

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jun 11, 2012

Property Information

Block807
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
36%
Improvement Value:$203,600
64%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,174+2.5%
2024$13,824+4.8%
2023$13,189+0.7%
2022$13,100+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 5916, Page 428Recorded7/27/2012

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 4085, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1905