Skip to content

33 Grant Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1948

Last Sale Price
$301,650
Last Sale Date
Jun 18, 2009

Property Information

Block809
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
33%
Improvement Value:$208,700
67%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+2.5%
2024$13,501+4.8%
2023$12,881+0.7%
2022$12,793+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$301,650

From:

To:

DeedBook 5768, Page 881NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/29/2009

Property Built

Built

Year Built: 1948