Skip to content

200 Grant Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2015

Property Information

Block904
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
41%
Improvement Value:$148,900
59%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+2.5%
2024$10,883+4.8%
2023$10,384+0.7%
2022$10,313+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 5877, Page 512Recorded9/9/2011

Property Sale

SaleMulti
$267,000
DeedBook 5877, Page 512

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 5857, Page 917NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/4/2011

Property Built

Built

Year Built: 1919