Skip to content

47 Westfield Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1904

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block910
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$183,200
64%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,653+2.5%
2024$12,341+4.8%
2023$11,774+0.7%
2022$11,694+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded8/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1904