Skip to content

52 Charles St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1915

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block910
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
38%
Improvement Value:$134,200
62%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,567+2.5%
2024$9,331+4.8%
2023$8,903+0.7%
2022$8,842+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 6464, Page 368Recorded5/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$119,519

From:

To:

DeedBook 5034, Page 212NU CodeGovernment (15)Recorded10/6/2000

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 4528, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3546, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1915