Skip to content

501 Meisel Ave

Springfield, NJ 07081

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block2003
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1.5SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,900
53%
Improvement Value:$195,500
47%
Total Assessment$417,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+1.7%
2024$9,750+12.8%
2023$8,644+1.6%
2022$8,509+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,231

From: FERRANTE,M, ERSKINE,C, RAGHAVAN,D

To: FERRANTE, MARY ANN

DeedBook 6034, Page 491Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1949