Skip to content

18 Twin Oaks Oval

Springfield, NJ 07081

Built 1958

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jan 16, 2002

Property Information

Block2003
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalitySpringfield Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SWF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,200
42%
Improvement Value:$382,600
58%
Total Assessment$659,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,670+1.7%
2024$15,413+0.3%
2023$15,374+1.6%
2022$15,134+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 5225, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1958