Skip to content

372 Delaware Ave

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Apr 26, 1996

Property Information

Block1004
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF&B1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
34%
Improvement Value:$38,400
66%
Total Assessment$58,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,053+3.1%
2024$12,655+6.2%
2023$11,919+2.0%
2022$11,681+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4375, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1960