Skip to content

253 Delaware Ave

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Dec 15, 1988

Property Information

Block1015
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
42%
Improvement Value:$27,600
58%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+3.1%
2024$10,314+6.2%
2023$9,715+2.0%
2022$9,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 3581, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1940