Skip to content

1298 Marcella Dr

Union, NJ 07083

Built 1965

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Aug 26, 2013

Property Information

Block1508
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
41%
Improvement Value:$29,500
59%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+3.2%
2024$10,835+6.2%
2023$10,205+2.0%
2022$10,001+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,500

From:

To:

DeedBook 5969, Page 375NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 5540, Page 597

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3925, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1965