Skip to content

1166 Erhardt St

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block1704
Lot99
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
56%
Improvement Value:$16,100
44%
Total Assessment$36,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+3.1%
2024$7,931+6.2%
2023$7,470+2.0%
2022$7,321+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From: PETERPAUL,D & P /ALFANO,PATRICIA A

To: NODJO, AYAO

DeedBook 6449, Page 636Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4844, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1950