Skip to content

731 Summit Rd

Union, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block209
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
39%
Improvement Value:$25,700
61%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,343+3.2%
2024$9,058+6.2%
2023$8,531+2.0%
2022$8,361+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft1,403DeedBook 6389, Page 600Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 5637, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1951