Skip to content

733 Summit Rd

Union, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block209
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
43%
Improvement Value:$27,600
57%
Total Assessment$48,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,751+3.1%
2024$10,423+6.2%
2023$9,817+2.0%
2022$9,621+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 6439, Page 2698Recorded11/18/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3721, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1951