Skip to content

1584 Julian Terr

Union, NJ 07083

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block2109
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
40%
Improvement Value:$29,400
60%
Total Assessment$49,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,952+3.1%
2024$10,618+6.2%
2023$10,000+2.0%
2022$9,801+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 4775, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1968