Skip to content

1786 Oak Hill DrUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block2213
Lot38
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
43%
Improvement Value:$26,300
57%
Total Assessment$46,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+3.1%
2024$10,054+6.2%
2023$9,470+2.0%
2022$9,281+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6350, Page 2661Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5415, Page 936

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4585, Page 63

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4217, Page 288

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 3560, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1940