Skip to content

1237 Coolidge Ave

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Date
Dec 20, 1982

Property Information

Block2308
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
37%
Improvement Value:$26,000
63%
Total Assessment$41,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,231+3.1%
2024$8,949+6.2%
2023$8,429+2.0%
2022$8,261+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3306, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1940