Skip to content

1877 Vauxhall Rd

Union, NJ 07083

Built 1923

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block2308
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
34%
Improvement Value:$40,400
66%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,746+3.1%
2024$13,326+6.2%
2023$12,552+2.0%
2022$12,301+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

DeedBook 6200, Page 231Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5452, Page 885

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5268, Page 140

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3563, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1923