Skip to content

1082 Dawes Ave

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block2313
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
39%
Improvement Value:$33,300
61%
Total Assessment$54,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+3.2%
2024$11,831+6.2%
2023$11,143+2.0%
2022$10,921+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

From: BELTRAN,GINI SELENA &SANCHEZ,ALVARO

To: MUNOZ-MARIN,JHONATHAN - BENJUMEA,Y

Sq Ft1,828DeedBook 6438, Page 2985Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From: GALLEGO, MARTHA LUCIA, GALLEGO, MARTHA LUCIA

To: BELTRAN, GINI S - SANCHEZ, ALVARO M

DeedBook 6245, Page 222Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5502, Page 241

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4836, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1930