Skip to content

990 Stuyvesant Ave

Union, NJ 07083

Public Property

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block2903
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage13,523
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
52%
Improvement Value:$62,300
48%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$27,980+1.9%
2022$27,463+0.9%
2021$27,227+2.0%
2020$26,696-24.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,150,000

From:

To:

Sq Ft13,523DeedBook 6459, Page 24NU CodeGovernment (15)Recorded4/8/2022

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 6037, Page 449Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 4609, Page 11