Skip to content

982 Stuyvesant Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block2903
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,000
20%
Improvement Value:$52,000
80%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,246+2.7%
2024$14,840+6.1%
2023$13,990+1.9%
2022$13,731+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 5441, Page 741

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4774, Page 146