Skip to content

720 Henry StUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 1999

Property Information

Block3104
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class1SFG2
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
37%
Improvement Value:$36,700
63%
Total Assessment$58,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120+3.1%
2024$12,720+6.2%
2023$11,980+2.0%
2022$11,741+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940