Skip to content

696 Fairway DrUnion, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block3104
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
40%
Improvement Value:$34,000
60%
Total Assessment$56,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,606+3.1%
2024$12,221+6.2%
2023$11,511+2.0%
2022$11,281-0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

DeedBook 6294, Page 866Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 5555, Page 58

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4756, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1941