Skip to content

545 Malcolm Rd

Union, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block3203
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
42%
Improvement Value:$29,700
58%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,444+3.1%
2024$11,095+6.2%
2023$10,449+5.1%
2022$9,941+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1955