Skip to content

541 Malcolm Rd

Union, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$458,500
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block3203
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
39%
Improvement Value:$33,600
61%
Total Assessment$55,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,315+3.1%
2024$11,940+8.1%
2023$11,041+2.0%
2022$10,821+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$458,500

From: ANTUNES, DAVIDE C & DENISE R

To: NARVAEZ, DIANA

Sq Ft1,595DeedBook 6409, Page 2048Recorded4/15/2021

Property Sale

Sale
$312,500

From: PRUDENTIAL RELOCATION, INC.

To: ANTUNES, DAVIDE C & SOUSA, DENISE R

DeedBook 5890, Page 281Recorded1/5/2012

Property Sale

Sale
$352,750

From: KELLY, CHRISTOPHER & JOELLE

To: PRUDENTIAL RELOCATION INC

DeedBook 5878, Page 823Recorded9/21/2011

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5320, Page 298

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 3961, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1955