Skip to content

20 Monroe St

Union, NJ 07083

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block3402
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,263
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
44%
Improvement Value:$60,100
56%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,161+3.1%
2024$23,424+6.2%
2023$22,062+2.0%
2022$21,622+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3937, Page 11