Skip to content

2490 Route 22,East

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block3409
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionS1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
59%
Improvement Value:$55,800
41%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,442+3.1%
2024$29,513+6.2%
2023$27,797+2.0%
2022$27,243+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 5654, Page 92

Property Sale

Sale
$6,923,813
DeedBook 4843, Page 129