Skip to content

728 Pinewood Rd

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block3501
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
48%
Improvement Value:$22,800
52%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,790+3.2%
2024$9,491+6.2%
2023$8,939+2.0%
2022$8,761+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 6315, Page 961Recorded4/4/2019

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

DeedBook 6296, Page 170Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 6148, Page 356Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 5493, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1953