Skip to content

2756 Spruce St

Union, NJ 07083

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block3610
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
50%
Improvement Value:$20,400
50%
Total Assessment$41,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+3.1%
2024$8,884+6.2%
2023$8,368+2.0%
2022$8,201+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From: WASKIW, LUBA

To: VALERA, JONATHAN & MARIA MIERES

Sq Ft1,260DeedBook 6336, Page 945Recorded8/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952