Skip to content

752 Layton DrUnion, NJ 07083

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block3612
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB&F1 1/2SSG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
47%
Improvement Value:$22,900
53%
Total Assessment$42,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,589+6.0%
2024$9,046+6.4%
2023$8,505+2.1%
2022$8,331+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6582, Page 360Recorded5/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1948