Skip to content

947 Burlington Ave

Union, NJ 07083

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block3807
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
47%
Improvement Value:$25,200
53%
Total Assessment$47,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,572+3.1%
2024$10,249+12.0%
2023$9,153+2.1%
2022$8,961+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947