Skip to content

685 Liberty Ave

Union, NJ 07083

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block3702
Lot1

Sq Footage---
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,600
77%
Improvement Value:$78,200
23%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,831+3.1%
2024$72,548+6.2%
2023$68,329+2.0%
2022$66,967+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,435,000

From:

To:

DeedBook 6015, Page 120NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3581, Page 42