Skip to content

801 Liberty AveUnion, NJ 07083

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block3804
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
47%
Improvement Value:$24,500
53%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,281+3.1%
2024$9,968+9.3%
2023$9,123+2.0%
2022$8,941+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 6369, Page 2518Recorded5/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951