Skip to content

2607 Spruce St

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block3807
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
45%
Improvement Value:$25,100
55%
Total Assessment$45,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+3.2%
2024$9,859+6.2%
2023$9,286+2.0%
2022$9,101+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,000

From: GHUZZI IRREVOCABLE FAMILY TRUST, GHUZZI IRREVOCABLE FAMILY TRUST

To: WILKINS, LYNN - WILKINS, JENNIFER, WILKINS, LYNN - WILKINS, JENNIFER

DeedBook 6025, Page 71Recorded10/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950