Skip to content

2575 Spruce St

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block3807
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
49%
Improvement Value:$21,900
51%
Total Assessment$43,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+3.2%
2024$9,068+6.4%
2023$8,526+2.1%
2022$8,351+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4915, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1950