Skip to content

2579 Spruce St

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block3807
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
44%
Improvement Value:$26,100
56%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+3.2%
2024$10,098+6.2%
2023$9,511+2.0%
2022$9,321+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 3483, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1950