Skip to content

566 Jesse PlUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 29, 2003

Property Information

Block3808
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
36%
Improvement Value:$24,900
64%
Total Assessment$38,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+3.2%
2024$8,429+6.2%
2023$7,939+2.0%
2022$7,781+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5357, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1940