Skip to content

578 Jesse PlUnion, NJ 07083

Built 1946

Last Sale Date
Apr 14, 1980

Property Information

Block3808
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB&F1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
48%
Improvement Value:$22,100
52%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249+3.2%
2024$8,959+6.4%
2023$8,424+2.1%
2022$8,251+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3218, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1946