Skip to content

929 Peach Tree Rd

Union, NJ 07083

Built 1965

Last Sale Price
$538,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block3909
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 1/2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
38%
Improvement Value:$32,400
62%
Total Assessment$52,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+3.1%
2024$11,355+6.2%
2023$10,694+2.0%
2022$10,481+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$538,000

From: DASILVA, MARIA SILVA

To: TORRES, TINA MARIE

Sq Ft1,816DeedBook 6467, Page 2024Recorded6/3/2022

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 5431, Page 864

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4499, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1965