Skip to content

876 Lafayette Ave

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block4018
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
31%
Improvement Value:$40,600
69%
Total Assessment$58,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,098+3.1%
2024$12,698+6.2%
2023$11,960+2.0%
2022$11,721+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded8/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940