Skip to content

190 Millton Ave

Union, NJ 07083

Built 1949

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block4018
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
38%
Improvement Value:$33,500
62%
Total Assessment$54,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+3.1%
2024$11,745+6.2%
2023$11,062+1.8%
2022$10,861+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1949