Skip to content

198 Millton Ave

Union, NJ 07083

Built 1942

Last Sale Date
Oct 22, 1979

Property Information

Block4018
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
47%
Improvement Value:$23,800
53%
Total Assessment$44,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946+3.1%
2024$9,643+6.2%
2023$9,082+2.0%
2022$8,901+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3202, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1942