Skip to content

224 Millton Ave

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block4018
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
47%
Improvement Value:$23,000
53%
Total Assessment$43,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+3.1%
2024$9,404+6.2%
2023$8,858+2.0%
2022$8,681+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login requiredNU CodeFamily (1)Recorded12/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1948