Skip to content

305 Trotting Rd

Union, NJ 07083

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block405
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,100
30%
Improvement Value:$49,200
70%
Total Assessment$70,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,713+3.1%
2024$15,233+6.2%
2023$14,348+2.0%
2022$14,061+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965